MEME DİKLEŞTİRME + PROTEZ


 • Meme Dikleştirme + Protez
 • Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?
 • Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer?
 • Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalır mı?
 • Meme dikleştirme ya da meme toparlama ameliyatında ağrı olur mu?
 • Meme dikleştirme de silikon kullanılır mı?
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne zaman spor yapılabilir?
 • Meme dikleştirme ameliyatında silikon kullanılması şart mıdır?
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne kadar süre sporcu sütyeni kullanmalıyım?
 • Meme dikleştirme ameliyatı oldum ne zaman banyo yapabilirim?
 • Meme dikleştirme ameliyatı oldum memem tekrar sarkar mı?
 • Meme dikleştirme ameliyatlarında diren kullanılıyor mu?
 • Meme dikleştirme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?
 • Meme dikleştirme ameliyatında meme küçülür mü?
 • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası saunaya, banyoya, havuza, denize ne zaman girebilirim ya da Türk hamamı yapabilir miyim?
Meme Dikleştirme + Protez

Meme dikleştirme ameliyatı özellikle derisi gevşek, çok kilo vermiş ya da süt verme döneminden sonra meydana gelmiş meme sarkması durumunu yaşayan kişilere yapılır. Meme dokusu göğüs duvarına herhangi bir kemik ile bağlı değildir. Eğer derimiz de gevşek ise zaman içerisinde yerçekimine bağlı olarak göğüste sarkma meydana gelir. Bu sarkma yaşlı, kilolu bireylerde daha da bariz hale gelecek ve zaman içerisinde meme dokusu tamamen aşağıya doğru inmiş olacaktır. Böyle bir durumda kişi bu durumdan rahatsız olacaktır ve memesinin tekrardan dik, sıkı bir görüntüye gelmesini isteyecektir. Kişi başvurduğu plastik cerrah tarafından iki aşamada detaylı olarak değerlendirilmelidir. Bunlardan birincisi eğer meme dokusu yeterli ise sadece kendi dokuları ile memeyi dikleştirme işlemi planlanır. Eğer kendi dokusu yeterli değil ise bir silikon yardımı ile memeyi daha dolgun ve daha dik bir şekil verilebilir. Önemli olan şey kişinin bu noktadaki beklentisini ve kafasındaki bütün soruları danıştığı cerraha anlatması ve doğru bir şekilde karar vermesi gerekir. Bu ameliyat kolay bir işlemdir. Ameliyat günü ameliyatı isteyen kişi ile tekrar görüşülür ve gerekli anestezi konsültasyonu yapıldıktan sonra planlama aşamasına geçilir. Bu esnada çizimler yapılır, fotoğraflar çekilir, kişiyle son bir görüşme yapıldıktan sonra ameliyata alınır. Sonrasında odasına çıkarılır. Aynı gün ya da bir gece kaldıktan sonra kişi taburcu edilir. Bir hafta sonra tekrar kontrole gelmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatı kimlere yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı meme dokusu gevşemiş, sarkmış, içi boşalmış, 18-19 yaşından sonra rahatlıkla ve güvenli bir şekilde isteyen kişilere yapılabilir. Burada meme dokusuna zarar verilmez ve bu ameliyat süt vermeye engel teşkil etmemektedir.

Meme dikleştirme ameliyatı kaç saat sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı ortalama 1-2 saat civarında sürer. Silikon kullanılmayacaksa 1 saat içerisinde, özel bir problemi var ise 2 saate yakın bir sürede ameliyat gerçekleştirilir. Kişi hemen sonra kendine gelir ve odasına çıkar. Daha sonrasında aynı gün ya da bir gece kaldıktan sonra taburcu edilir. Operasyondan sonra maksimum 5-6 gün içerisinde normal sosyal yaşamına dönebilir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonra iz kalır mı?

Meme dikleştirme ameliyatında, meme başı çevresinden aşağıya doğru iz oluşabiliyor. Çünkü meme dokusu gevşek olan hastada deri fazlalığı söz konusudur. Bu derinin toplanması gerekir. Bu tip durumlarda meme başı zaten kahverengi rengindedir, etrafında beyaz bir iz meme başı için doğal bir iz olacaktır. Alta doğru inen dikiş izi belirgin olarak kalmaz. Zaman içerisinde bu izler azalır ve hasta eski formuna göre çok daha iyi bir şekilde kalan izi tolere edebilir.

Meme dikleştirme ya da meme toparlama ameliyatında ağrı olur mu?

Meme dikleştirme ya da meme toparlama ameliyatı sonrasında kişi ağrı duymaz. Eğer silikon da kullanılmayacaksa son derece rahat bir şekilde ameliyat gerçekleştirilir. Hastalar aynı gün ya da bir gece hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Eğer hastaya silikon yerleştirilirse 2-3 gün kadar kas ağrısına benzer ağrı normaldir. Ama genel olarak ağrısız bir işlem olduğunu belirtebiliriz.

Meme dikleştirme de silikon kullanılır mı?

Eğer kişinin yeterli meme dokusu yoksa ve kişi daha büyük bir meme istiyorsa hastaya mutlaka küçükte olsa silikon destek tavsiye edilir. Bu silikon mutlaka kas altına yerleştirilmelidir ki böylece daha doğal ve daha düzgün bir meme elde edilir. Hasta içinde daha güzel bir netice verdiğini belirtmeliyiz.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne zaman spor yapılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı olduktan sonra iki ay özel sıkı bir sporcu sütyeni diye tarif ettiğimiz sütyenin kullanılması gerekmektedir. Kişi bir aydan sonra normal spor sporuna devam edebilir, ağır egzersizler için bir aylık sürenin yeterli olduğunu düşünmekteyiz.

Meme dikleştirme ameliyatında silikon kullanılması şart mıdır?

Meme dikleştirme ameliyatında eğer meme dokusu yeterli ise silikonsuz bir şekilde yapılabilir. Eğer hasta meme dokusunun miktarını yeterli bulduğunu söyler ise ameliyat çok başarılı bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece meme sıkılaşacak, dolgun ve dik bir şekilde kalacaktır. Kişi hayatına sıkı meme ile devam edecektir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Meme ameliyatından sonra hasta bir gece hastanede kalır. Ya da aynı gün taburcu olabilir. Hasta ameliyatından 3-5 gün sonra rahatlıkla normal hayatına dönebilir. İyileşme süresini tarif edecek olur isek kişi eğer spor yapmak, yüzmek, hamama gitmek isterse bir ay sonra gidebilir. Burada izlerin düzelmesi ya da izlerin belirginliğinin azalması gibi bir süreden bahsedecek olursak, bunun için ortalama bir yıl beklemekte fayda vardır. Çünkü izlerin iyileşmesi ortalama bir yıllık zaman vardır. Bu durum sosyal ya da normal faaliyetlerini engellemeyen bir durumdur.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne kadar süre sporcu sütyeni kullanmalıyım?

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası kişilerin kullanması gereken sıkı bir sporcu sütyeni vardır. Bu sütyeni ortalama 1-2 ay kullanması gerekmektedir. 1-2 ay sonra hasta herhangi bir problem olmadan dilediği sütyeni giyebilir.

Meme dikleştirme ameliyatı oldum ne zaman banyo yapabilirim?

Eğer doktorunuz izin veriyor ise ameliyattan sonraki gün dahi banyo yapabilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı oldum memem tekrar sarkar mı?

Bu pek çok hastanın özellikle sorduğu sorulardan birisidir. Meme dokusu memenin derisi yani kişinin deri yapısı burada belirleyici bir faktördür. Fakat hiçbir zaman meme ameliyatından önceki şekline gelmez. Bir miktar kilo alıp vermeler ya da doğumdan sonra hafifte olsa memede bir sarkma meydana gelebilir. Fakat hiçbir zaman önceki ilk formuna gelmesi mümkün değildir.

Meme dikleştirme ameliyatlarında diren kullanılıyor mu?

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra nadiren de olsa diren kullanmak gerekebilir. Ama %90 hastamızda diren kullanmadan da son derece güvenli bir şekilde ameliyatı gerçekleştirmekteyiz. Eğer kişinin kanı biraz sulu ya da kanamaya bir eğilimi söz konusu ise bu tip bir durumda diren kullanılır. Bunun dışında çok nadir olduğunu belirtmeliyiz.

Meme dikleştirme ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabiliyor?

Meme dikleştirme ameliyatı 17-18 yaşından itibaren yapılabilir. Süt bezi kanallarına herhangi bir zarar vermeden son derece güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Kişi ameliyattan sonra çok hızlı bir şekilde sosyal yaşamına dönebilir. İlerde doğum yapıp, süt verebilir. Memesi hiç bir zaman daha önceki gelmez

Meme dikleştirme ameliyatında meme küçülür mü?

Meme dikleştirme ameliyatında eğer kişi memesinin hiçbir şekilde küçülmesini istemiyor ise hiç doku çıkarmadan gerçekleştirilir. Meme dokusunda süt bezi kanallarına müdahale edilmeden, aynı boyutunda kalacak şekilde ameliyat yapılır. Kişi eğer memesinin bir miktar büyümesini istiyorsa bir silikon ile destek yapılır. Böylelikle ameliyatı geçiren birey kendi memesinden bile daha büyük bir dolgunluk ile karşılaşacaktır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası saunaya, banyoya, havuza, denize ne zaman girebilirim ya da Türk hamamı yapabilir miyim?

Bu tip sorular ameliyatı olmak isteyen pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası maksimum bir aydan sonra rahatlıkla denize girebilir, güneşlenebilir, Türk hamamına girebilir, keselenebilir. Kısaca her türlü aktiviteyi bir aydan sonra yapabilir.