LIPOSUCTION


 • Liposuction (Yağ aldırma)
 • Liposuction ile kilo verebilir miyim?
 • Liposuction bölgesine nasıl karar verebilir?
 • Liposuctionda ne kadar yağ alınır?
 • Liposuction yönteminde farklı uygulamalar var mıdır?
 • Liposuction uygulamasında hangi yöntemi tercih etmeliyiz?
 • Liposuction vücutta hangi bölgelere yapılır?
 • Liposuction işlemi sonrası etkisini ne zaman görebilirim?
 • Liposuction uygulamasında genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi kullanılır?
 • Liposuction işleminde ne kadar yağ alınır?
 • Liposuction uygulaması diğer estetik operasyonları ile birlikte yapılabilir mi?
Liposuction (Yağ aldırma)

Vücudumuzun belli bölgelerinde yağ fazlalıkları olabilmektedir. Bu bölgelerdeki yağ birikintileri diyet ve egzersize rağmen giderilemeyen yağ birikmesi olarak değerlendirilebilir.

Liposuction ile kilo verebilir miyim?

Liposuction uygulaması aslında bir vücut şekillendirme işlemi olarak değerlendirebiliriz ve buradaki amaç kilo vermek değil vücut şekillendirmek yani body countouring denilen bir uygulamadır. Yağ kütleleri hiçbir zaman sayısal olarak artmaz sadece hacim olarak büyür. Yani kilo aldığımızda belli bölgelerde ki yağ hücreleri daha dolgun daha şişkin bir hale gelir. Zayıf insanlarda ki yağ hücresi sayısı ile şişman insanlarda ki yağ hücresi sayısı aynı olmakla beraber fark yağ hücresinin daha şişkin daha dolgun yani daha büyük bir balon gibi değerlendirilebiliniz.

Liposuction bölgesine nasıl karar verebilir?

Vücudun belli bölgelerinde yapısal olarak daha fazla yağ hücresi barınabilir. Buda insanların vücut tiplerine göre değişir. Bazı kişiler için karın ve bel bölgesi bazı kişilerde ise basen bölgesinde daha fazla yağ hücresi olabilir. Önemli olan nokta hastayı rahatsız eden ve her türlü diyete, egzersize rağmen giderilemeyen bu yağ fazlalıklarının alınması gerekmektedir. Böylelikle hasta bu bölgelerde ki problemlerden tamamen kurtulmuş olacaktır. Hasta geldiğinde öncelikle yağ fazlalığı olan bölgeler değerlendirilir ve bu bölgelerde ki fazla olan yağ dokuları liposuction denilen bir yöntemle vücuttan uzaklaştırılır. Böylelikle vücut daha şekilli daha düzgün ve daha güzel bir form alacaktır. Burada önemli olan şey bu bölgedeki fazla hücrelerin alınmasıdır. Tamamının alınması ya da yeterli miktarda alınmaması bir takım sıkıntılara sebep olabilir.

Liposuctionda ne kadar yağ alınır?

Ehil ve tecrübeli bir hekim ne kadar yağ alacağını bilir. Önemli olan nokta aldığınız miktar değil bıraktığınız miktardır. Çünkü deri altı yağ dokusu aslında o bölgenin daha düzgün form almasını sağlayan bir yapıdır. Eğer çok fazla yağ dokusu alınırsa burada girintili çıkıntılı güzel olmayan bir takım görüntülerle karşılaşılır. Hastalar bütün yağlarım alınsın şeklinde bir ifade kullansalar dahi bu vücut estetiği açısından mümkün olamaz. Önemli olan şey hastanın vücudunda olması gereken en güzel forma ulaşmaktır.

Liposuction yönteminde farklı uygulamalar var mıdır?

Liposuction yöntemi lipo, pink, lipos, kağıtçı, ring gibi farklı isimlerle de adlandırılabilir. Burada teknik detaya girdiğimizde yapılan işlem negatif bir basınç ile bir kanül vasıtası ile küçük bir delikten girilerek bu bölgedeki yağların vakumla çekilmesi olarak değerlendirilebilir. Günümüzde bu uygulamaya bir takım teknolojik cihazlar ile daha farklı işlem yapılıyormuş gibi çalışmalarda vardır. Bunların içeriğinden söz edecek olursak lazer ile ışın tedavisi yani ultrasonik diyebileceğimiz bir takım enerjiler kullanılarak o bölgedeki yağların öncelikle öldürülüp daha sonra çekilmesinden bahsedebiliriz. Lipo matik body jet titreşimli bir takım cihazlar kullanılarak alınmasına yönelik uygulamalar da söz konusudur.

Liposuction uygulamasında hangi yöntemi tercih etmeliyiz?

Önemli olan şey hangi hastaya hangi yöntemi kullanacağınız ve bu işlemi kimin yaptığıdır. Yani hekim elinin değerli olduğunun bilinmesi buradaki en önemli teknik detaydır diyebiliriz. Uygun hastaya, uygun adım ile uygun işlem yapmak gerekir. Hastanın sarkmış ya da gevşek bir dokusu var ise bu tip hastalara liposuction değil, germe uygulamalarının çok daha uygun olabileceği detaylı bir şekilde anlatılması gerekir.

Liposuction vücutta hangi bölgelere yapılır?

Liposuction vücutta yağ birikintisinin fazla olan her bölgeye yapılabilir. Bu bölgeleri özetleyecek olursak; Yanaklar, gıdı bölgesi, kol, sırt, bel, karın, göğüs bölgesi, karın alt ve üst kısmı, popo, basen, bacak içi, diz içi, bacakların ön yüzü, baldır bölgesi, ayak bilekleridir. İşlem sonrası hastaya özel bir korse giydirilir ve bu korseyi en az 3-4 hafta kullanılması gerekmektedir.

Liposuction işlemi sonrası etkisini ne zaman görebilirim?

Uygulama sonrasında hasta hemen efektif bir şekilde sonucu görür. Ancak 3-4 haftalık bir süre içerisinde hasta nihai sonucu %70- 80 oranında görebilir. Tam sonuca ulaşması ise dört ile altı ayı bulacaktır. Bu dönem içerisinde liposuction uygulanan bölgede sertlikler, şişlikler, ödem söz konusu olabilir. Bütün bu problemler dört ila altı ay içerisinde tamamen sonlanır. Hasta bu süre sonunda ideal vücut şekline kavuşacaktır.

Liposuction uygulamasında genel anestezi mi yoksa lokal anestezi mi kullanılır?

Uygulama lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Hastanın ihtiyacı olan bölgelere işlem uygulanır.

Liposuction işleminde ne kadar yağ alınır?

Hastadan ne kadar yağ alınacağı hastanın yapısına, kilosuna ya da bölgesindeki duruma göre değişir. Hangi bölgelerin yapılabileceği hasta ile ameliyat öncesinde net bir şekilde değerlendirilir. Ne kadar yağ alınacağı da ameliyat öncesi kabaca da olsa hekim tarafından tahmin edilebilir. Yağ alınması hususunda yıllar önce 1,5-2 litrelik yağ alınmasının yeterli olacağı düşünülürken daha sonraki yıllarda 5-6 litre yağ çekilmesi uygulamaları yapılabileceği söylenmiştir. Günümüzde ise 15-16 litrelik Megali liposuction örneklerinden dahi bahsedebilmekteyiz. Genel tabirle vücut ağırlığının %8’i oranındaki miktar yağ dokusu güvenli bir şekilde alınabilir. Literatürde de net olarak açıklanmıştır.

Liposuction uygulaması diğer estetik operasyonları ile birlikte yapılabilir mi?

Liposuction uygulanması genellikle germe uygulamaları, meme uygulamaları ya da kol germe, bacak germe gibi bir takım uygulamalarla kombine edilebilmektedir. Aslında sorulacak olur ise bir liposuction günümüzde en çok yapılan estetik cerrahi müdahalesi olup estetik cerrahi mucizesidir bile diyebiliriz.