KOL GERME


  • Kol Germe Estetiği
  • Kol germe ameliyatı kimlere yapılır?
  • Estetik operasyon sonrası iz kalır mı?
Kol Germe Estetiği

Tuzluklar özellikle kadınların korkulu rüyası… Egzersizle toparlanması en zor kısım. Kol sarkıklıklarında germe operasyonu zor mudur, estetikle toparlanır mı, kimlere uygulanır. Tüm bu soruları Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Fatih Dağdelen’e sorduk.
“Yaşlanma, deri kalınlığı ve esnekliğinin zaman içinde kaybı ile karakterizedir. Değişikliğe uğramış derinin sarkıklığı alttaki yağ, kas ve kemik dokularının erimesi ile artmaktadır. Normalde elastik lifler dermis denilen deri iç tabakasının %2-4′ünü oluştururken yaşlanma ile bu oran azalır ve derinin esnekliğinin kaybına neden olur. Deri ve derialtı dokular erimeye uğradıkça yer çekimi deriyi aşağı doğru çeker.”

Kol germe ameliyatı kimlere yapılır?

“Yaşlılık, sık sık kilo alıp verme ve yer çekimine bağlı olarak kol arka ve iç kısımlarında sarkıklıklar oluşur. Sarkıklık ile birlikte birikmiş olan yağ dokusunun miktarı kişiler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle operasyon planlanırken her hasta ayrı değerlendirilir. Brachioplasty yani kol germe ameliyatı tek başına yapılabileceği gibi karın germe, meme küçültme ya da büyütme gibi operasyonlarla kombine bir şekilde de yapılabilir.”

Estetik operasyon sonrası iz kalır mı?

“Ameliyat öncesi planlamada kol iç ve arka kısmındaki yağ dokusunun miktarı ve sarkıklığın derecesine dikkat edilir. Yara izi, tüm ameliyatlarda olduğu gibi kol germe ameliyatı sonrasında da görünmeyecek şekilde gizlenir, estetik dikişle belirsiz bir hal alması sağlanır. Deri kalitesinin iyi olduğu ve sarkıklığın olmadığı durumlarda, yani sadece yağ birikiminin fazla olduğu olgularda liposuction ile yağ aldırmada da başarılı sonuçlar elde edilir. Ancak fazla yağ dokusu ile birlikte deri sarkıklığı var ise liposuction tek başına yeterli olmaz. Bu durumda kol germe ameliyatı da yapılması gerekebilir. Kol germe ameliyatı genel ya da lokal anestezi altında da yapılabilir. Kol iç ve arka kısımdaki sarkık bölge elips şeklinde bir kesi yapılarak sarkık deri ve fazla olan yağ dokusu alınır.”
Op. Dr. Fatih Dağdelen “Ameliyat sonunda kol yumuşak bir pansumanla sarılır ve işlemden yaklaşık 1 ya da 2 saat sonra hasta evine gidebilir. Ertesi gün sargılar açılarak ameliyat bölgesi kontrol edilir ve hasta üç hafta süre ile özel kol korsesi giyer. Hastaya kollarını yüksek tutması önerilir ve bunun dışında özel olarak dikkat edilmesi gereken başka bir durum yoktur. Kol germe estetiği hastaları en memnun eden estetik operasyonlar arasındadır.”