KEPÇE KULAK ESTETİĞİ


  • Kepçe kulak estetiği neden gereklidir?
  • Kepçe kulak ameliyatında hasta nasıl değerlendirilir?
  • Kepçe Kulak ameliyatı kaç saat sürer?
  • Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında mı ,lokal anestezi altında mı yapılır?
  • Kepçe kulak ameliyatı sonrası iz kalır mı?
  • Kepçe kulak estetiği operasyonundan sonra bandana kullanmam gerekir mi?
Kepçe kulak estetiği neden gereklidir?

Kulaklar kişinin yüzünde çok önemli bir ifade organıdır. Tabi ki kulak gelişiminin %90 – 95’i 6-7 yaşına kadar oturmuş olur. Yani kulak büyümesi 6-7 yaşına kadar büyümesini tamamlamış olur. Bu nedenle okul öncesi dönemde %90 – 95 oranında kepçe kulak ameliyatı yapılması gerekmektedir. Bir başka neden ise; Çocuklar acımasızdır yani okul dönemine girdiğinde kepçe kulak problemi olan çocuğu bir arkadaşı sürekli dalga konusu yapabilir ve bunu yaparken de arkadaşının incineceğini ya da üzüleceğini düşünmezler. Bu nedenle okul öncesi dönemde bu tip bir uygulamayı yapmak çocuğun psikolojisi açısından çok önemlidir. Fakat özellikle blu çağından sonra yeni erişkin bölümünde de bu tip problemi olan pek çok hasta vardır. Bu tip hastalar hayatları boyunca kulaklarını saklamakla ilgili sıkıntılar yaşamış olurlar. Eğer hasta bayan ise saçlarıyla zaten bunu kapatacaktır. Fakat erkekler için bu biraz daha zordur çünkü kısa saç kullandıkları için bunu saklamak gibi avantajları olmaz. Nihayetinde uygulama yapıldığında kişi olması gereken kulak yapısına ulaşmış olur.

Kepçe kulak ameliyatında hasta nasıl değerlendirilir?

Kepçe kulak ameliyatı değerlendirmesi çok önemlidir. Burada kulağın iki önemli değerlendirme noktası vardır. Bunlardan birincisi kulağın kafa tabanından daha açık olması, ikincisi ise kulak kıvrımlarının tam oluşmamış olmasıdır. Her iki problem de beraber düzeltilebilir. Bununla beraber kulak memesinin açık olması yani kepçe olması da bir sorun olarak karşımıza zaman zaman çıkmaktadır.
Bazı hastalarda bahsettiğimiz problem problemlere müdahale uygulama eğer çocuk hasta ikisi de altında erişkinlerde ise isterse isterse altında uygulanabilir son derece kolay bir uygulama olur.

Kepçe Kulak ameliyatı kaç saat sürer?

Kepçe kulak ameliyatı 1 saat sürer. Ameliyat öncesinde bütün değerlendirmeler, bütün tetkikler yapıldıktan sonra hasta ameliyathaneye alınır.

Kepçe kulak ameliyatı genel anestezi altında mı ,lokal anestezi altında mı yapılır?

Eğer hasta ameliyatının uyutularak yapılması istiyor ise hasta uyutulur. Ve steril olarak hazırlandıktan sonra her iki kulak eşit olacak şekilde onarılır.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Uygulama sonrasında görünen bir iz oluşmaz. Kulak arkasından girilerek küçük bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. Yaklaşık bir saat sürer.

Kepçe kulak estetiği operasyonundan sonra bandana kullanmam gerekir mi?

Hasta odasına çıktıktan birkaç saat sonra kullanması gereken bandanası vardır. Bu bandanayı bir hafta boyunca gece gündüz daha sonra bir haftada sadece geceleri kullanmak koşuluyla kulaklarının formunu ve iyileşmenin tamamlanmasını bekleyebilir. Uygulama sonrasında hasta ağrı hissetmez. Vücuduna uygun, normal görünen kulakları ile hayatına devam edebilir.